Relacja z Poznań Game Arena 2009

przez | 26/03/2011

    Hucznie zapowiadane Poznań Game Arena 2009 zostało zakończone. Czas zatem na podsumowanie imprezy.

Tegoroczne PGA wg zapowiedzi miało być w stosunku do edycji poprzedniej najbardziej huczną imprezą roku, tym bardziej, że nie odbyło się ESWC 2009 Poland. I jak było?

Oficjalne informacje donoszą o przybyciu rekordowej ilości zwiedzających: 28.576 uczestników. Rzeczywiście, jak na polskie targi, to naprawdę dużo i tutaj należą się gromkie brawa dla organizatorów, ale także dla osób zajmujących się reklamą imprezy, której kiedyś brakowało.

PGA 2009  PGA 2009

Nie ukrywajmy jednak – najlepszą reklamą są sami zwiedzający, którzy polecają imprezę innym. I efekt jest… gdyż na halach chwilami robiło się naprawdę ciasno 😉

W poprzedniej edycji targów, kiedy rozmawialiśmy z jednym z organizatorów: Piotrem "Mitosem" Kamińskim, zadaliśmy pytanie, czy możliwe jest rozszerzenie PGA na więcej hal. Odpowiedziano, że tak – i tak też się stało. Tegoroczne PGA było zlokalizowane na aż 4 pawilonach: 7, 7A, 8 oraz 8A. Warto dodać, że dwa z tych pawilonów miały dodatkowe piętro.

Digital Arena

To chyba najbardziej główna część targów Poznań Game Arena 2009. Tutaj dzieje się najwięcej, jest też najgłośniej i najciaśniej. Firmy prześcigają się w konkursach, w rozdawaniu nagród i gadżetów. Brakowało jednak kilku dużych firm, które kiedyś bywały na PGA. Zdecydowanie naszym zdaniem, Digital Arena w roku 2008 prezentowało się o wiele lepiej. Jednak nie ma co narzekać, w tym roku również było bardzo dobrze.

PGA 2009  PGA 2009

Najciekawsze stoisko naszym zdaniem miała firma Asus. Działo się tam dużo, a i w rozdawaniu nagród firma była bardzo hojna. Odbywały się tu konkursy w Operation Flashpoint, Counter-Strike oraz w NFS Shift. Jedną z głównych nagród na tym stoisku był jeden z najnowszych laptopów Asusa.

Wiele miejsca zajmowało też stanowisku Microsoftu, a konkretniej Xbox 360. Konsol postawiono naprawdę dużo, więc było na czym grać.

Na stoisku Gigabyte i CD Projekt, prezentowana była wersja testowa gry "Ogniem i Mieczem". Szczerze powiedziawszy gra prezentuje się obiecująco, jednak wiele jeszcze zostało twórcom do poprawienia.

Było też jedno bardzo specyficzne stoisko. Zorganizowane zostało przez internetową społeczność Atari. Na tym stoisku można było zagrać we wszystkie znane stare (ale "jare") tytuły, które pojawiły się na Atari. Chyba każdy ze starszych graczy pamięta czasy PacMana 🙂

PGA 2009  PGA 2009

Zrobiliśmy wśród odwiedzających małą sondę na temat: Która z firm, była najbardziej hojna w rozdawaniu gadżetów i innych prezentów. Najczęściej wymienianymi markami były: Asus, ATI&Sapphire, Gigabyte wraz z CD Projekt, a także firmy MaxPoint wraz z Tagan i Hama.

Fantasy Arena

Kolejny pawilon zajmowała Fantasy Arena. Na tej arenie jak co roku odbywały się różne gry bitewne, planszowe itp. Swoje stoisko miał też konwent Pyrkon – znana impreza wśród miłośników RPG oraz tzw Larpów. Na tym stanowisku, naturalnie można było sobie taką "partyjkę" w Larpa urządzić na specjalnych minisalach. Dla zainteresowanych, następny konwent Pyrkon planowo rusza w dniach 26-28 marca 2010 roku. Szczegóły na stronie internetowej: www.pyrkon.pl

Pawilon ten posiadał również dodatkowe piętro. To właśnie tam, w zaciemnionym miejscu odbywały się turnieje Allegra 2K9. Odbywały się tam także relacje z pojedynków, ale także konkursy. Warto dodać, że dla kinomaniaków zostało zorganizowane… tak, dobrze myślicie, zostało zorganizowane kino, w którym naturalnie można było sobie usiąść i oglądać to, co aktualnie było pokazywane.

Kolejny pawilon w całości zajmowała scena główna. Na tej scenie odbywały się główne pokazy, prezentacje oraz konkursy.

Paintball Arena

Ostatni pawilon to Paintball Arena, gdzie logicznie, odbywały się zawody w Paintballa. Za specjalną siatką, można było oglądać zawody. Hala dysponowała, także możliwością oglądania wydarzenia z góry, co jest świetnym rozwiązaniem. Lepszej hali dla tego sportu wybrać nie można 🙂

Podsumowanie

Całość imprezy prezentuje się bardzo dobrze. Organizatorzy świetnie pomyśleli o lokalizacji PGA. Wszystkie 4 pawilony były ze sobą połączone tak jakby "zamkniętym podwórzem", przez co przechodzenie z hali do hali nie wymagało zakładania kurtek. Grzechem byłoby nie wspomnieć o hostessach, które towarzyszyły całemu wydarzeniu i zarazem zwiększały popularność danych stoisk.

Okiem redakcyjnym oceniamy PGA na ocenę bardzo dobrą! Impreza powolutku zaczyna zmierzać w trendy zagraniczne i z roku na rok jest coraz lepiej. Imprezy nie da się w zasadzie opisać słowami, tam trzeba po prostu być. Będziemy dalej bacznie przyglądać się rozwojowi tego eventu.

Opracował Filek
Zdjęcia: Berciuch

Dodaj komentarz