Krótkie porównanie – BF 3 czy MW 3? Podyskutujmy

przez | 14/10/2011
Minęło już trochę czasu, mamy garść trailerów, a premiery zarówno Battlefield 3 jak i Modern Warfare 3 już niedługo. Zastanówmy się co jest ciekawego w obu tych tytułach.

Nie będę się tutaj rozwodził nad wszelkimi wadami i zaletami obu gier. Interesujące jest jednak to, czy twórcy tych produkcji próbują się w jakiś sposób naśladować czy też nie? Oczywiście zarówno DICE jak i IW zaprzeczają by się sobą sugerowali, jednak każdy z nich chce trafić do naszych serc (i portfeli), więc będą próbować dostosować się do naszych wymagań. I teraz główny problem – jakie są nasze wymagania?

Seria Call of Duty

W CoDzie mamy sprawdzony system zarówno kampanii jak i trybu multi. Gra stawia na dynamiczną akcję urozmaiconą różnymi perkami itd. Wszystko fajnie, pięknie, ten system się sprzedaje. Nowy MW 3 sądząc po trailerach nie zaprezentuje nam nic nowego w rozgrywce, poza zmianą map no i nową fabułą w trybie SP. Czy Wy, jako gracze oczekujecie czegoś nowego od kolejnej części, czy może lepiej nie zmieniać tego co jest dobre? Ja sam nie potrafię odpowiedzieć sobie na to pytanie, ale może wy potraficie? 😉

Seria Battlefield 3

Battlefield zrewolucjonizował walki multiplayerowe przez otwartą przestrzeń i pełną swobodę działań. Jednak im bardziej Call of Duty zdobywał rynek tym bardziej DICE zaczęło starać się o tryb dla pojedynczego gracza. Bądź co bądź, ale dobrze jest, gdy gra ma jakąś fabułę. Moim zdaniem chłopaki z DICE dostrzegli to, że gracz oczekuje czegoś więcej, niż tylko multiplayera, że oczekuje jakiejś fabuły, czegoś, co pozwoli się zżyć z postacią, którą gra. I w tych działaniach widzę wzorowanie się na serii Call of Duty, szczególnie na Modern Warfare.

Podsumowując, widać dobre zmiany w serii Battlefield i choć w tym roku pewnie rekord sprzedaży mimo wszystko pobije Call of Duty, to Battlefield 3 może znacznie zbliżyć się do swojego konkurenta. Widać dobre zmiany i marka CoD może czuć się zagrożona. I dobrze! Wszyscy wiemy, że jeśli jest dobra konkurencja, to produkt jest jeszcze lepszy, więc skorzystamy na tym my, gracze. Pytanie tylko, w jakim kierunku mają iść gry, by nas zadowalały? Czy mają być otwarte, czy może jednak chcemy pełną oskryptowaną akcję? Może gdy Activision zostanie naciśnięty przez konkurencję skończy z płatnymi DLC? Oby tak kiedyś się stało!

Zapraszam do dyskusji 🙂

9 komentarzy do „Krótkie porównanie – BF 3 czy MW 3? Podyskutujmy

  1. filek Autor wpisu

   Przede wszystkim przydałby się silnik, który również umożliwiałby dowolną rozwałkę. CoDa powinni nieco „otworzyć”, nie tak jak BFa, ale dać nieco więcej swobody, np. kilka zakończeń fabuły, tak byśmy mogli decydować o losach kampanii.

  1. filek Autor wpisu

   Tak, ale w tej liniowości mogliby przygotować kilka zakończeń, np. cofnijmy się do CoD 4: MW. Załóżmy, że w misji, w której jako snajper zabijało się Zakhaev’a nie trafiamy w cel i od tego momentu gra mogłaby serwować nam zupełnie inne misje z innymi zadaniami. Później gracz mógłby powrócić do tego momentu tym razem trafiając i grać dalej z nowymi zadaniami. Dzięki temu można by przejść grę kilka razy zawsze inaczej. Mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi 😉

  1. filek Autor wpisu

   A ja nazwałbym to „przykładaniem się do pracy” niż kilkoma grami. Wiesz, serwują nam to samo, a mogli by wydać grę nie co roku, a co 2 lata i ją dopracować. A tak, kampanię przechodzi się w 1 dzień i potem zostaje tylko multi. No ale każdy ma prawo do swojego zdania i szanuję Twoje zdanie również 🙂 Pozdr!

 1. ziomal

  co do mw to nowa odslona nas napewno zaskoczy a co do bf 3 to gra jest extra jedynym vledem wedłóg mnie jaki popełnoło ea to battlelog ale ok jakos ro jednak znosze skoro grm w bf3.
  A mowiąc tak ogólnie to dyskusje wedłóg mnie na temat porównywania tych dwóch serii jest śmiesny poniewarz cod to bardziej według mnie gra arkatldowa a bf3 stawia na taktyke i gre zespolowa a nie jak w codzie to najczesciej wychodzi vieganie po mapie i zabijanie przeciwnikow. To jest tylko moje zdanie ale sadze iż jakaś część graczy z pewnościa mnie poprze.

Dodaj komentarz