Opis broni w Call of Duty United Offensive

przez | 26/03/2011

Amerykanie

Browning M1919A6 0,30 cal. – Znakomity i wielofunkcyjny karabin maszynowy. Znalazł zastosowanie wszędzie. Jako broń wsparcia, działko przeciwlotnicze, czołgowa broń dodatkowa, a nawet karabin lotniczo-samolotowy, oczywiście z łączonymi taśmami. Uznano go za jedną z najbardziej niezawodnych broni II wojny światowej. Najbardziej efektywna podczas obrony.


M1A1 Bazooka – Chyba najlepsza broń przeciwpancerna II wojny. Istny postrach niemieckich czołgów. Prócz celów pancernych, niszczył też artylerię, umocnienia, bunkry, a także większe grupy piechoty…


Brytyjczycy

Webley Mk 4 – Potężny rewolwer, który swe początki bierze w czasach kowbojskich(!), kiedy bardzo podobny Smitsch & Wesson miotał kule do bandytów i Indianów. Z niego powstało kojarzące się z nowożytnością duże, ale krótko panujące pokolenie Buldogów. No i narodził się pierwszy Webley. Model Mk 4, pomimo przestarzałości był regulaminową bronią boczną wszystkich żołnierzy brytyjskich, z wyjątkiem elitarnego SAS-u(zamówione od Amerykanów Colty.45). Do dzisiaj chętnie strzela się nim na strzelnicach.


Sten z tłumikiem – Broń o prostej nazwie Sten nawet w zwykłej wersji nie hałasowała znacznie, ale nieliczne, wytłumione egzemplarze były praktycznie niesłyszalne. Nie traciła wcale na sile ognia i celności. Na zdjęciu wersja bez tłumika (dzięki znakomicie wysokim zasobom Internetu).


Rosjanie

TT-33 – zaprojektowany na podstawie amerykańskiego Colta pistolet, który nie dość, że przewyższał inne pistolety (z wyjątkiem samego Colta), to jeszcze był dobry kilkanaście lat po wojnie. Używała go polska milicja.


Tokariew SWT-40 – Bardzo nowoczesna jak na tamte czasy konstrukcja. Zaprojektowany w Rosji od podstaw. Był równie celny i potężny co Mosin, ale jego samopowtarzalność była nikła na tle na przykład Garanda i M1A1 Carabine.


Diegtiariew Piechotny 28 – podstawowa broń wsparcia żołnierzy radzieckich. Tania i mało skomplikowana, ale mało celna. Nie dorastała do pięt niemieckiemu MG42. Dodatkowo utrudniał celowanie i przedłużał przeładowanie magazynek talerzowy, którzy zamieniono na taśmę dopiero w roku 1946, bo taki typ przeładowania kojarzył się z kapitalizmem.


Niemcy

Gewehr 1943 – Ten karabin jest najlepszym dowodem na to, że nie tylko ruscy kopiują od Niemców, ale i na odwrót ;). Podstawą tej broni był Tokariew SWT-40. Poprzednik, Gewehr 41 miał masę wad technicznych, co kosztowało życie wielu osób. Ten model też nie był doskonały, ale setki razy bardziej użyteczny niż pamiętający Jacka Sparrowa Mauzer 😉


Maschingewehr 1934 – używany na wszystkich frontach karabin maszynowy. Ładowany magazynkiem taśmowym lub bębenkowym. Nie był zły, ale jago poważne wady wychodziły na jaw przy porównaniu z lepszym MG42.


Raketpanzerboichse Panzerschrek – a to z kolei kopia bazooki, na podstawie kilku ich egzemplarzy zdobytych w Tunezji w roku 1943. Wysokie koszty produkcji spowodowały, że ten rodzaj broni był przez niemieckich żołnierzy prawie nieznany. Nadal korzystano więc z jednorazowych Pancerfaustów.


Flammerwerfer 35 – Miotacz ognia. Najstraszliwsza broń II wojny światowej. Niezbyt przydatna w walce bezpośredniej, ale trzeba było wykurzyć kogoś z jego pozycji, była niezastąpiona. Bez niej straty byłyby przerażające. Sprężony azot wystrzeliwujący się na odległość 35 metrów, podpalał nie tylko partyzanckie chatki, ale i ceglane wille, a nawet bunkry. W rozgrzanym czołgu załoga też nie spędzi zbyt wiele czasu. Choć produkcja, konserwacja i użycie tej broni do trudnych nie należało, to bardzo ciężko było z amunicją. W końcu to paliwo.

Dla FkCoD.pl opracował:
Marcin Więckowski z Ustrzyk Dolnych

Dodaj komentarz